Yeni Nesiller Bizimle Büyüyecek...
Sıkça Sorulan Sorular

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ ?

UHT sütün içerisinde katkı maddesi var mı? Raf ömrü neden bu kadar uzun?

UHT, İngilizce “Ultra High Temperature” yani ‘Ultra Yüksek Sıcaklık’ sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe’de UZUN ÖMÜRLÜ SÜT olarak anılmaktadır. UHT tekniği ile sütün sıcaklığı 135°C-140°C lere çıkarılır, süt bu sıcaklık derecelerinde 2-5 saniye bekletildikten sonra dolum sıcaklığına soğutulur ve steril bir ortamda, steril paketlere doldurulur. Bu yöntem ile sütün içerisinde, sütün bozulmasına neden olan mikroorganizma ve sporlar yok edilir, enzimler kontrol altına alınır.

Böylece süt, raf ömrü sonuna kadar tazeliği koruyarak tüketicilere ulaşır.

Ambalajı deforme olmuş UHT sütün alınmasında sakınca var mı?

UHT süt ambalajları, sütün bozulmasını engellemek amacı ile tasarlanmış çok katmanlı ambalajlardır. UHT süt kutusundaki herhangi bir deformasyon, ambalajın bütünlüğünü bozarak ambalajın içerisine ışık ve oksijen girmesine neden olmakta ve sütü bozabilmektedir.

Markette satılan yoğurtların kıvamı sert, içerisine katkı maddesi mi konuluyor?

Fabrikalarda yoğurda işlenecek sütlerin kuru maddesi ya vakum tekniği ile sütün suyu uçurularak ya da süttozu ilave edilerek artırılır. Bu nedenle evde yapılan yoğurtlardan her zaman daha kıvamlı olmaktadır.

Marketten alınan yoğurtlar neden ekşimiyor?

Fabrikalarda her gün taze yoğurt kültürü hazırlanarak, bu kültürler uygun sıcaklıkta ve miktarda süte ilave edilmektedir. Yoğurt oluşumundan sonra zaman kaybetmeden soğukhava depolarına alınan yoğurtların asitlikleri ilerlemediği için evde yapılan yoğurtlar kadar ekşimemektedir. Ancak yoğurdun tadının raf ömrü sonuna doğru ekşime yönünde değişmesi de oldukça normaldir.

Ayran yoğurttan mı yapılıyor?

Günümüz teknolojisinde ayran, yoğurda su katılarak değil, süte ayran kültürleri ilave edilerek yapılmaktadır.

Evde yapılan yoğurt neden kaymak tutmuyor?

Kaymaklı yoğurt prosesinde, pastörizasyon ve homojenizasyon işlemlerinden sonra süte, pastörize süt kreması ilavesi edilerek sütün mayalama sıcaklığına soğuması beklenir. Bu süre içerisinde sütün üzerinde kaymak tabakası oluşur. Daha sonra kültür ilavesi yapılarak yoğurt oluşumu sağlanır.

Piyasadaki tereyağlarının renkleri neden birbirinden farklı?

Çiğ süte bağlı olarak tereyağı yapımında kullanılan süt kremasının rengi, sütün toplandığı bölgeye, mevsime göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle tereyağlarının renkleri birbirinden farklılık gösterebilir.