Corporate Products Blog H.R. Contact Türkçe

Corporate

History

A manufacturer of milk and dairy products, BALKAN SÜT ÜRÜNLERİ is among the leading companies of its sector thanks to its top-quality raw material supply, hygienic facilities and its human health oriented vision. It is a leading expert in its field. Balkan Süt broke into the market in 1991, and in the first years following its foundation, it only produced yogurt.

Since 2005, it has been producing yogurt, ayran, strained yogurt, fruit yogurt, casseri cheese, feta cheese (cultured and classic), tulum cheese, fresh cheese, braided cheese, cream cheese, curd cheese, butter, UHT milk and clotted cream in an indoor area of 10,000 m² established within a field of 15,000 m².

Quality

Balkan Süt

Our products are packaged in hygienic packaging of various basis weights in compliance with all legal procedures before putting on the market.

Always paying attention to the customer demands, Balkan Süt aims to provide its customers with products that are completely safe for human health from raw materials down to the shelf, and makes highest customer satisfaction its top priority.

An integrated system based on the key principles of Quality Management System TS EN ISO 9001 and Food Safety Management System TS EN ISO 22000 Standards to ensure food safety.

Management Systems Policy

* Yönetim sistemleri, yasal kurallar ve ahlaki kurallar çerçevesinde, kaliteli ve sağlıklı süt ve süt ürünleri üreterek, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkartmak

* Gıda Güvenliği’ni her zaman en üst seviyede tutmak amacı ile süt ürünleri sektöründeki teknolojik gelişmeleri takip etmek ve standartlara uygun olarak sürekli iyileştirmek.

* Uygun tedarikçilerimizin ortak işbirliği ile her türlü tüketiciye uygun olarak ürettiğimiz tüm ürünlerimizi ulusal ve uluslararası standart ve mevzuatlara uygun olarak üretmek.

* Kaliteli ürün ve hizmet ancak kaliteli girdilerin sağlandığı anlayışı ile tedarikçilerimizin kalitesinin yükseltilmesine destek olmak.

* Müşteri isteklerini algılayıp müşteriye, hammaddeden raflara kadar insan sağlığını hiçbir zaman tehlikeye atmadan, güvenli ürünler sunmak, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak.

* Çalışanlarımızı ve diğer tüm paydaşlarımızı eğitim ve diğer iletişim kanallarını kullanarak bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, personel yetkinliğini sürekli artırmak.

* Optimum verimlilik ve karlılık sağlamak. İşyerimizi ve çevremizi her zaman temiz tutarak, doğayı korumak ve çevre dostu olmak.

* Atıkların azaltılması ve yeniden değerlendirilebilmesi yönünde çalışmalar yapmak.

* Tüm proseslerde önleyici tedbirler alarak ve olası tehlikeleri ortadan kaldırarak, çalışanlar ve ziyaretçiler için güvenli bir ortam sağlamak.

* Proses yaklaşımı ve risk temelli düşünmenin kullanımını teşvik etmek.

* Yönetim sistemi içerisinde oluşturulan hedefleri düzenli gözden geçirerek sürekli iyileştirmeyi sağlamak.